Skohörnan
Vi har många fotriktiga och fina skor, kängor, stövlar o tofflor för dig med problemfötter eller som klokt vill förebygga problem med dina fötter.
Kom in och kika i vår skoavdelning!

Kom in och titta om någon sko passar dig!


Årets nya Slip-ins från Skechers är här!




Barfotaskorna har en sula som är tunn och platt som ger dina fötter en chans att bygga upp/aktivera fotens muskler.
Om det är första gången du använder barfotaskor förvänta dig inte samma stöd som i vanliga skor.
Till en början kan det kännas lite ovant för fötterna så öka användningen succesivt för bästa resultat.

I vår skohörna har vi även:
-Sulor från Pedag, SpringYard och 52Bones
-Inlägg för foten från Pedag, SpringYard och 52Bones
-Halkstrumpor i bomull och ull.
-Stödstrumpor från Funq Wear i eko bomull.
-Stödstrumpor från Solidea.
-Tåstrumpor eko.
-Bambu strumpor eko.
-Handledsvärmare eko.
-Eko proofer protection (impregnering) från SpringYard.
-Skokräm
..... och mycket mer.
Skor med
löstagbara sulor.

Dessa skor har en löstagbar innersula som kan ersättas med egna inlägg och har en yttersula med gummipartier för bra grepp.
Sandal med hälrem och tre reglerbara kardborreband är från Sköna Marie/Tellus.
Tellus skon utan hälrem har tre reglerbara remmar så att du kan ställa in efter din egna fot.
Tofflor från Charlotte som har elastiska partier på in- och utsida, passande för dig som exempelvis har hallux valgus. Två remmar med kardborre för en säker passform.
Fler skor ej i bild:
Sauve har hälrem med resår band för att kunna följa din fots form. Sauve har även en modell med hel hälkappa och tre reglerbara kardborreband.

.png)















